Start Norstygowie Charakterystyka
Norstygowie - charakterystyka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elg`cahlxukuth   
piątek, 09 grudnia 2011 18:03

 

STRUKTURA SPOŁECZNA

Podział wewnętrzny
Norstygowie na swym starym kontynencie dzielili się na wiele walczących ze sobą klanów. Współcześni, zamieszkujący Nelderim są potomkami z jednego plemienia, które pod dowództwem Bedwyra Szalonego wiele lat temu przybyło na nowe ziemie. Dawne podziały plemienne dziś już nie obowiązują, a Norstygowie tworzą zwartą społeczność wojowników i rzemieślników.

Przywództwo
Wodzem, czyli jarlem Norstygów zostaje najdzielniejszy wojownik, który swym męstwem wykazał się boju, a mądrością dowiódł, że potrafi zadbać o potrzeby swego ludu. Zazwyczaj przez kilka lat cieszy się względnym spokojem i szacunkiem, aż do chwili gdy nowy kandydat nie podkopie jego autorytetu. Brutalna walka między nimi wyłania nowego jarla lub potwierdza pozycję dotychczasowego wodza. Do jarla należy rozstrzygający głos w podejmowaniu znaczących decyzji, mimo że często bierze pod uwagę sugestie swych doradców. W trakcie wojny jest władzą absolutną, a przyboczna gwardia natychmiastowym wykonawcą jego poleceń. 

Hierarchia
Najważniejszą osobą w państwie jest jarl. Jego rodzina mimo, że nie zawsze zaangażowana politycznie otrzymuje specjalną ochronę doborowych wojowników, którzy mają zapobiec wykorzystaniu jej w ewentualnych rozgrywkach mających na celu zdetronizowanie władcy.
Kolejną po jarlu jest grupa zaufanych, elitarnych wojowników oraz przedstawicieli głównych cechów rzemieślniczych, wchodzą oni w skład doradców wodza. Następni w hierarchii są wojownicy, rzemieślnicy i myśliwi. Norstygowie to naród twardy i pracowity, wszelkie przejawy lenistwa, czy słabości nie są mile widziane wobec czego żebracy, jednostki słabe czy ułomne stanowią najniższą warstwę społeczną, często pogardzaną przez innych. Dużym szacunkiem natomiast cieszą się doświadczeni, zaprawieni w bojach wojownicy lub zdolni i pracowici rzemieślnicy.

CECHY

Budowa ciała
Norstygowie to rośli ludzie, większość z nich charakteryzuje się mocną, krępą budową ciała i wysokim wzrostem. Zarówno mężczyźni jak i kobiety często noszą długie włosy, które nacierają zwierzęcym tłuszczem lub farbują na rozmaite kolory. Zdarzają się też tacy którzy golą swe głowy i pokrywają tatuażami. Nieodzownym elementem twarzy męskich osobników jest zarost, który oznacza dojrzałość i siłę. Wielką dumą Norstyga jest siwizna i blizny oznaczające doświadczenie i hart ducha. Potężna budowa ciała wpływa również na wybór wierzchowców, którymi najczęściej są mocne i wytrzymałe konie zdolne przetrwać największe zamiecie śnieżne.

Preferowany ubiór
Zazwyczaj odziewają się w skóry upolowanych zwierząt. Są to często mocne, grube skórzane elementy pancerza lub kolczugi wykonane z metalu. Srogi klimat, w którym żyją sprawia, że noszą również dodatkową ochronę przed chłodem w postaci zwierzęcych futer nałożonych na zbroję. Ich strój charakteryzuje również stonowana barwa, pozwalająca wtopić się w otoczenie, a więc wszelkie odmiany brązowego, szarego, czarnego lub białego. Gustują również w ozdobach ze zwierzęcych kości lub z drogocennych metali.

Cechy charakteru
Wiatr, śnieg i niebezpieczeństwo...te trzy rzeczy towarzyszą Norstygowi od chwili przyjścia na świat. Skute lodem pustkowia i mroczne, zasypane głębokim śniegiem lasy zmusiły Norstygów do surowego życia i nieustannej walki o przetrwanie. Trudy życia wykształciły nieugiętych wojowników. Znani z porywczości zawzięcie tępią wszelkie przejawy ograniczenia ich wolności lub próby zagarnięcia ich terenów. Walkę w trudnym terenie opanowali do perfekcji, rzadko kiedy biorą jeńców, a dla wrogów są bezwzględni przez co zyskali złą sławę wśród sąsiadów. Norstygowie to dość zamknięta społeczność. Są nieufni wobec innych ras. Barbarzyńskie korzenie i porywcza natura bywa przyczyną wewnętrznych konfliktów, które nierzadko kończą się walką. Spór zakończony bitką zazwyczaj rozładowuje napięcie i jest dobrym wstępem do wspólnego wychylenia kilku kufli piwa. To kolejne zamiłowanie Norstygów. Spędzają całe godziny opowiadając o swoich bohaterskich czynach przy czym z każdym wypitym litrem trunku nieco przejaskrawiają swoje osiągnięcia.

Główne profesje
Zamiłowanie do walki wywiera mocny wpływ na wybór zawodów i profesji Norstygów. Są specjalistami w wielu dziedzinach bojowych, szczególnie upodobali sobie ciężki oręż. Oprócz walki ich życie wypełniają polowania na grubego zwierza i rybołówstwo, dzięki czemu stali się ważnym dostawcą skór i ryb. Inne rasy cenią również drewno i kruszec, w które obfitują lasy i góry zamieszkiwane przez Norstygów. Stali się specjalistami w wydobyciu wszelkiego rodzaju rudy w pełnych niebezpieczeństw kopalniach. Mimo że technologicznie są dość słabo rozwinięci słyną z doskonałej obróbki metalu wytwarzając wysokiej jakości broń. Nie uznają stosowania magii nie rozumiejąc jej złożoności, a poszczególne jednostki zajmujące się tą dziedziną z reguły nie są akceptowane przez społeczeństwo i zmuszone do mieszkania poza osadą.

Lokalizacja i budowle
Budynki Norstygów cechuje wytrzymałość i odporność na surowy klimat. Głównym budulcem jest gruby, ciosany kamień używany do konstrukcji dolnych części budowli zdolny oprzeć się potężnym podmuchom wiatru i śniegu. Górne partie często wykonywane są z masywnych, drewnianych bali utrzymujących ciepło wewnątrz budynku. Dach również musi utrzymać setki kilogramów ciężkiego śniegu przez co wykonuje się go z kamiennych dachówek lub grubych impregnowanych desek. Istotnym elementem dachu jest jego mocne nachylenie, które sprzyja spływaniu mokrego opadu. Wnętrza budowli ozdabiane są skórami zwierzęcymi i innymi elementami upolowanych bestii. Masywne, kamienne lub drewniane meble podkreślają solidną konstrukcję całości.

Język
Akcent Norstygów jest surowy i nieco toporny. Większość słów to krótkie sformułowania zawierające twarde spółgłoski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 03 marca 2015 12:24