Start Rzemiosło Zielarstwo
Zielarstwo PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elg`cahlxukuth   
środa, 11 lipca 2012 22:41

Używanie umiejętności, Pola uprawne, Pozyskiwane reagenty, Nauka

Gdyby w środku tej nocy jakiś podglądacz wcisnął swój wścibski łeb przez okiennicę do wnętrza chaty Maedrika z pewnością nie mógł by się oprzeć wrażeniu, że ów blady starzec rozpoczął właśnie swój wieczny spoczynek. Pierwszego wrażenia wywołanego nieruchomą pozycją leżącego bez przykrycia na łożu człeka o złożonych na piersi dłoniach oraz silnego oświetlenia, jakie dawał tej nocy księżyc, dopełniał duszny zapach przypominający pogrzebowe kadzidła i... jeszcze coś. Uważniejszy obserwator jednak poza panującym w izbie nienagannym porządkiem dostrzegł by oznaki gotowości do wymarszu: wisząca na hakach przy drzwiach czysta torba z nowiutkim rzemykiem, tuż obok naostrzony błyszczący sierp, pod nimi na podłodze druga para wysokich nad kolana suchutkich butów z grubej jaszczurczej skóry (ileż one musiały kosztować?!), oparta o ścianę długa laska ze świeżo zaostrzonym górnym końcem.
Piszczącą w uszach starca ciszę przerwało odległe przeciągłe wycie. "Nieboszczyk" otworzył nagle oczy bez oznaki jakiegokolwiek rozespania, jego pierś uniosła się w głębokim wdechu. Nasz wścibski podglądacz pewnikiem doznał by teraz śmiertelnego szoku. Bardziej roztropny obserwator rzekł by w duchu: "nareszcie!". Na twarzy dźwigającego się z łoża i wdziewającego wysokie buty starca widać było skupienie, w jego oczach gościł lekki niepokój. W czasie dwóch klepsydr, jakie zajęło mu przygotowanie się do wyjścia Maedrik zliczył dokładnie pięć kolejnych wilczych nawoływań. Już przy drzwiach chwytając swój kij spojrzał na jego zaostrzony koniec i w tej właśnie chwili jego uszu dobiegło nadal odległe, jednak potrójne długie wycie, do którego zanim zanim zdążyło przebrzmieć dołączyły się kolejne dwa głosy. Starzec zatrzymał się wpół ruchu targniony strachem. W głowie kołatały się mu na przemian dwa obrazy: przybywająca z każdej strony ilość par błyszczących ślepiów na tle czerni nocy oraz opadająca ciężko w jego dłonie pękata brzęcząca sakwa złotych monet. Nagle w jego oku pojawił się błysk:
- Jeśli nie dziś, to kiedy, do diaska? - wymamrotał pod nosem, po czym ruszył w stronę łóżka. Wydobył ukryty pod nim niewielki metalowy kuferek, spod pazuchy wydobył klucz. Z jednej z przegród wewnątrz pojemnika ostrożnie odmierzając wydobył prawie garść drobnych pomarańczowych nasion. Zamknął kufer, pospieszył do stołu, sięgnął po sporych rozmiarów miedziany moździeż. Do nasion dodał jedynie odrobinę wody. Po chwili substancja była gotowa. Maedrick zrzucił z siebie szatę i dokładnie wtarł w ciało miksturę używając szczególnie dużych ilości głównie w okolicach pach, głowy i krocza, a także na powierzchni butów. Poświęcił jeszcze chwilę na obejrzenie zawartości półek swej chaty nabierając większej pewności siebie, gdy jego wzrok padał na buteleczki z krwią, śnieżnobiały proszek ze skruszonych kłów, stertę łusek wielkości talerza, kępkę czarnych kolców długości co najmniej łokcia. Uspokojony odrobinę tym widokiem upewnił się co do obecności sierpa przy swym boku po czym ruszył do wyjścia.
- Że też te cholerne wilcze jagody muszą zawsze dojrzewać akurat tej nocy, *** - zaklął wychodząc z chaty prosto w światło księżyca.


Chociaż podlewać kwiaty potrafi każdy, profesja zielarza okazuje się trudniejszą, niż by się to mogło wydawać kucharzom, alchemikom i magom korzystającym z dobrodziejstw tego rzemiosła. Znajomość miejsc i przedmiotów, z których można pozyskać składniki o specjalnych własnościach jest wiedzą równie ważną i przydatną jak ta dotycząca czasu, miejsca i sposobu sadzenia oraz pielęgnacji bardziej pospolitych ziół uprawnych.Używanie umiejętności

Umiejętność Zielarstwa zasadniczo obejmuje dwa osobne zagadnienia, jakimi są: uprawa roślin, oraz zbieractwo. W każdym z przypadków użycie umiejętności polega na wykorzystywaniu różnego rodzaju przedmiotów związanych z różnymi reagentami.

Uprawa roślin - przedmiotami charakterystycznymi dla tej gałęzi wiedzy są:

 • Szczepka - wsadzana do gleby o odpowiedniej jakości pozwala wyhodować krzaczki nowych roślin. Może być pozyskana podczas zbierania plonów.
 • Krzak rośliny - można je znaleźć w lasach lub na polu uprawnym. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości można zebrać zeń plon.
 • Plon - świeżo zebrane zioło wymagające późniejszej obróbki za pomocą sztyletu w celu uzyskania końcowego reagentu.

 

Zbieractwo - przedmioty odpowiadające tej dziedzinie to:

 • Źródła surowców - czyli różnego rodzaju przedmioty, z których można pobierać substancje do produkcji reagentów. Występują w różnych miejscach na mapie.
 • Surowce - zebrane do plecaka półprodukty, które po obróbce za pomocą sztyletu stanowią przydatny reagent.

 

Używanie wymienionych przedmiotów jest intuicyjne - polega na kliknięciu w nie, tudzież ich pocięciu dowolnym ostrzem.


Każda pojedyncza czynność wykonywana w procesie uzyskiwania reagentów wymaga pewnego poziomu umiejętności i może zakończyć się niepowodzeniem, które może oznaczać utratę przedmiotu. Szansa na powodzenie zależna jest od wartości umiejętności Zielarstwo co odzwierciedlają poniższe wzory:

Szansa na zebranie plonu = Zielarstwo %

Ilość zebranego plonu = Zielarstwo / 100 * 12

Ilość reagentu z pojedynczego plonu = 2

Szansa na pozyskanie szczepki = 10% + (Zielarstwo - 40) / 60 * 20%

Szansa na posadzenie szczepki = (Zielarstwo - 80) / 20 * 100%
(Przy czym sadzenie szczepki wymaga minimum 90 Zielarstwa)

Zależności w zbieractwie wyglądają analogicznie jak dla roślin.

Nieudane zebranie plonu z rośliny nie powoduje zniszczenie krzaczka jeśli postać ma poniżej 40% umiejętności.

 

Teren uprawny

Kiełkujące szczepki roślin potrzebują wyjątkowo żyznej gleby, aby przetrwać, toteż uprawa ziół możliwa jest tylko na odpowiednim gruncie. Przykład takiego terenu zaprezentowany jest na poniższym rysunku:

 

Możliwe do pozyskania zioła:

 • Wilcza jagoda
 • Czosnek
 • Mandragora
 • Krwawy mech
 • Żeń-szeń

 

Reagenty uzyskiwana drogą zbieractwa:

 • Kryształ trucizny
 • Skrzydła nietoperza
 • Grobowy pył
 • Surówka
 • Krew demona
 • Pajęczyna
 • Siarka
 • Czarna perła (sieć do połowu małż tworzy majster)

 

Nauka

Czynności powodujące przyrost umiejętności:

 • Sadzenie szczepki
 • Zbieranie plonu z krzaka
 • Obróbka plonów (do 90%)
 • Zbieranie źródeł surowców
 • Obróbka surowców (do 90%)


Nauczyciel:
Mag, Alchemik

Poprawiony: niedziela, 10 maja 2015 11:09